Formalności
Kilka ważnych informacji, które pomogą Ci załatwić formalności
Aby uzyskać miejsce w Domu Pomocy Społecznej dla siebie lub bliskiej Ci osoby musisz:
Udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie lub mieście, w których mieszka osoba chcąca przenieść się do Domu. Będą to Miejskie, Gminne lub Miejsko-Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Podczas wizyty w Ośrodku pracownik przeprowadzi z Tobą wywiad i udzieli Ci wszystkich informacji dotyczących umieszczenia w Domu. Będziesz musiał zgromadzić i dostarczyć niezbędne dokumenty. Pracownik zaproponuje Ci wybór konkretnego Domu, odpowiadającego Twoim potrzebom. Jeśli jednak z jakichś powodów zdecydowałeś się na wybór innej placówki, zaznacz to wyraźnie podczas rozmowy z pracownikiem. Masz prawo samodzielnie dokonać wyboru. Musisz jednak pamiętać, że Domy Pomocy Społecznej mają swoje profile (specjalizacje), np. istnieją Domy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną albo Domy dla osób somatycznie chorych. Taki podział pozwala na dostosowanie świadczonej opieki do potrzeb konkretnych osób. Do jakiego rodzaju Domu zostanie zakwalifikowana osoba decyduje lekarz opisujący jej stan i dolegliwości.
Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów Ośrodek Pomocy Społecznej prześle je do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w powiecie, w którym znajduje się wybrany przez Ciebie Dom. Tam dokumenty zostaną sprawdzone, a Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie prześle Ci pismo z decyzją o umieszczeniu w Domu lub w przypadku braku wolnych miejsc, informację o wpisaniu na listę osób oczekujących. Jeśli nie możesz czekać na zwolnienie się miejsca musisz wrócić do Ośrodka Pomocy Społecznej i zdecydować się na wybór innego Domu, który aktualnie dysponuje wolnymi miejscami.
Teraz musisz już tylko poczekać na zaproszenie wysłane do Ciebie przez Dom. Po otrzymaniu pisma z zaproszeniem skontaktuj się z placówką i ustal konkretną datę przybycia.
Co Cię czeka po przyjeździe do Domu.
Po przybyciu do naszego Domu zajmie się Tobą wskazany przez Dyrektora pracownik, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji i dopełnisz formalności. Trzeba będzie zapoznać się i podpisać trochę dokumentów. Pielęgniarka przeprowadzi z Tobą wywiad, określi Twój stan zdrowia, dolegliwości, zorientuje się jakie leki zażywasz, czy potrzebujesz np. pieluchomajtek, wózka inwalidzkiego lub innych przedmiotów, które umożliwią Ci funkcjonowanie. Może również umówić konieczne wizyty lekarskie. Następnie dyżurujący opiekun wskaże Ci Twój pokój i oprowadzi po Domu abyś zorientował się jak trafić np. do jadalni, łazienki, toalety, dyżurki opiekunów, gabinetu zabiegowego.
I tyle na początek wystarczy, i tak prawdopodobnie będziesz zdezorientowany.
Doskonale wiemy, że adaptacja do nowego miejsca bywa trudna, dlatego dopiero w kolejnych dniach, stopniowo będziemy proponować Ci pewne rodzaje zajęć, czynności, które umożliwią Ci spędzanie czasu bez nudy.
Trochę o finansach.
Za pobyt w placówce Domy Pomocy Społecznej pobierają opłaty. Jest to 70% netto Twojego świadczenia – emerytury, renty, zasiłku. Pozostała część tj. 30% jest wpłacana na indywidualne subkonto bankowe mieszkańca, tak zwane konto depozytowe i pozostaje do Twojej dyspozycji. Możesz dowolnie korzystać ze zgromadzonych tam pieniędzy np. wypłacając je i przeznaczając na swoje potrzeby. Miesięczny koszt pobytu w Domu Pomocy Społecznej wynosi około 5000-6000 złotych dlatego rzadko się zdarza aby 70% Twojego świadczenia pokryło w całości taki koszt. Do opłacenia pozostałej kwoty Państwo zobowiązuje rodzinę osoby przebywającej w placówce. W przypadku kiedy rodzina nie jest w stanie takiej opłaty wnieść może wystąpić do Gminy lub Miasta, z których został skierowany mieszkaniec o dopłacanie różnicy. W takim przypadku Ośrodek Pomocy Społecznej ustali sytuację materialną rodziny i podejmie decyzję o dopłacie ze środków Gminy.
Podsumowując:
Aby uzyskać miejsce w Domu Pomocy Społecznej
- Pierwsze kroki skieruj do odpowiedniego Ośrodka Pomocy Społecznej
- Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty
- Pamiętaj, że nie zawsze jest możliwe umieszczenie osoby w wybranym przez Ciebie Domu
- Na miejsce w placówce trzeba zwykle poczekać
- Musisz być świadomy, że za pobyt w Domu Pomocy Społecznej wnoszone są opłaty i w związku z tym do Twojej dyspozycji pozostanie jedynie 30% Twoich dotychczasowych środków.
- Koszt pobytu mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej może wydawać się wysoki, jednak pamiętaj że zawarte są w nim koszty całodobowej opieki, usług medycznych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych, całodziennego wyżywienia - obejmującego pięć posiłków, prania, sprzątania, bezpłatnego transportu, utrzymania pomieszczeń i budynków, ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, energii elektrycznej, wody.
Przydatne adresy
Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli
ul. Złotnickiego 25 98-220 Zduńska Wola
tel. +48 43 824 42 10 (sekretariat Starosty)
+48 43 824 42 11
+48 43 823 22 04 fax: +48 43 824 42 50
e-mail: starostwo@powiatzdunskowolski.pl
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Zduńskiej Woli
98-220 Zduńska Wola, ul. Zielona 30 / 7,1,4,14
tel. 43 825 33 69
e-mail: aleksandra.pawlicka@ugzw.com.pl
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Zduńskiej Woli
98-220 Zduńska Wola ul. Dąbrowskiego15
tel. +48 43 824 99 99, +48 43 824 99 90
e-mail: sekretariat@pcprzdunskawola.pl
Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Szadku
ul. Warszawska 7 98-240 Szadek
tel. 43 821 59 17
e-mail: mgops@mgops-szadek.pl
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli
ul. Getta Żydowskiego 21B 98-220 Zduńska Wola tel. 43 823 53 20 fax. 43 823 67 7
ul. Królewska 8 98-220 Zduńska Wola
tel. 43 656 91 60 tel. 43 656 91 61
e-mail: sekretariat@mopscos.pl
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Zapolicach
ul. Plac Strażacki 5, 98-161 Zapolice
tel. 43 823 19 76
e-mail: gops@zapolice.pl